Sıkça Sorulan Sorular

Sıkça Sorulan Sorular

Hayır. Laboratuvarımızda aşı, iğne yapmıyoruz.

Laboratuvarımızda yapılmakta olan testlerle ilgili bilgileri www.talatpasatip.com adresindeki “Test Rehberi” bölümünden ulaşabilirsiniz. Bu bölümde testleri alfabetik olarak arayabileceğiniz gibi, isme göre arama bölümünden de taratabilirsiniz.

Laboratuvarımızda yapılmakta olan testlerle ilgili ve hastanın ön hazırlığına ait bilgileri www.talatpasatip.com adresindeki “Test Rehberi” bölümünden ulaşabilirsiniz. Bu bölümde testleri alfabetik olarak arayabileceğiniz gibi, isme göre arama bölümünden de taratabilirsiniz.

Gebelik testleri , beklenen adet tarihinin en az 5 ile 7 günlük gecikmesi sonrası yapıldığında doğruluk oranı artmakta ve daha sağlıklı sonuç vermektedir.
Kanda ve idrarda bakılanve  pozitif çıkan gebelik testlerinin ultrason ve daha sonra yapılan testler ile doğrulanması gereklidir. Gebelikten kesin olarak söz edebilmek için, doktorunuzun  ultrason ve muayene bulguları değerlidir. Bununla birlikte, Beta HCG değerlerindeki yükselmenin gözlenmesi de önemlidir. Beta HCG değerlerinde düzenli yükselme ,gebeliğin olumlu bir süreçte ilerlediğini ortaya koymaktadır. 

Erkek hasta sperm testinde kullanılacak sperm örneğini en az 2 gün, en fazla 5 gün uyguladığı cinsel perhizden sonra donanımlı bir merkeze iletmelidir. Sperm testi sonuçları ise 2 saat sonra öğrenilebilir.

 Sperm testi sırasında aşağıdaki bazı noktalara dikkat etmelisiniz;

Sperm testi için vereceğiniz sperm verme işlemi sırasında sabun, kayganlaştırıcı gibi maddeler kullanılmamalı. Aynı şekilde işlem sırasında penis ve parmaklar, verilen kabın ve kapağının iç yüzüne dokundurulmamalıdır. Sperm verme işlemi sırasında gelen meninin tamamı kabın içine bırakılmalıdır. 
Sperminizin kabın dışına akması ya da buna benzer bir sorunla karşılaşırsanız mutlaka laboratuvar görevlilerine bunu belirtmelisiniz. Eğer laboratuvar ortamında sperm veremiyorsanız bu durumu laboratuvardaki görevlilere haber verip, uygun yöntem için doktorunuzla konuşmalısınız.

Spermiyogram /Sperm Testi temel değerlendirmesi 2 saat içerisinde tamamlanır. Ayrıntılı test istemi durumunda morfolojik değerlendirme işlemi için sperm boyaması yapılır. Özel boyama yöntemi ile sperm hücreleri boyandıktan sonra mikroskop altında en az 100 hücre değerlendirilerek yapısal özellikler ve şekilsel bozukluklar incelenir ve bu şekilde normal morfolojili sperm oranı hesaplanır. Bu değerlendirme sonrası semen analizi bir gün sonra hazırlanmış olur.

Sperm testi için vereceğiniz sperm verme işlemi sırasında sabun, kayganlaştırıcı gibi maddeler kullanılmamalı. Aynı şekilde işlem sırasında penis ve parmaklar, verilen kabın ve kapağının iç yüzüne dokundurulmamalıdır. Sperm verme işlemi sırasında gelen meninin tamamı kabın içine bırakılmalıdır. 
Sperminizin kabın dışına akması ya da buna benzer bir sorunla karşılaşırsanız mutlaka laboratuvar görevlilerine bunu belirtmelisiniz. Eğer laboratuvar ortamında sperm veremiyorsanız bu durumu laboratuvardaki görevlilere veya IVF bölümü hasta danışmanlarına haber verip, uygun yöntem için doktorunuzla konuşmalısınız.

Seksüel olarak aktif her insan test yaptırmalıdır. Tek eşli bile olsanız partnerinizin tek eşli olduğundan emin değilseniz mutlaka test yaptırınız. HIV bulaş riski olan durumlar aşağıda sıralanmıştır.

İğne veya şırıngaların ortak kullanımı Vajinal, anal veya oral cinsel ilişki (HIV taşıyıp taşımadığını bilmediğiniz herhangi biri ile) Hepatit, Tuberküloz veya Cinsel yolla bulaşan herhangi bir hastalığın tanısı konmuş ise Kan transfüzyonu yapılmış ise;

HIV tarama ve tanısında öncelikle yapılması gereken test HIV ½ Ag/ab testidir. Bu test farklı firmalar tarafından farklı isimlerle adlandırılırlar ancak temelde hepsi p24 antijen ve antikora beraber bakan testlerdir. Testler rapor edilirken tek bir sonuç olarak rapor edilir. P24 antijenini tek başına rapor eden VİDAS DUO testidir. Bu testte de HIV antijen ve antikor beraber bakılır ama ayrı ayrı rapor edilir.

HIV RNA veya HIV westernblot testi yaptırmalı mıyım?

HIV RNA ve HIV Antikor Westernblot testleri tarama ve tanı testleri olmayıp, sadece pozitif olan hastaların teyidinde ve hastalığın takibinde kullanılan testlerdir. Bu nedenle adı geçen bu testleri tarama amacı ile yaptırmak doğru değildir. Bu testler HIV Ag/Ab testinde önce pozitifleşmezler ve hatta HIV Ag/Ab testi pozitifken negatif kalabilirler.

Hayır. Bunun tek yolu test yaptırmaktır. HIV bulaşı olduysa birkaç hafta içinde grip benzeri semptomlar olur ama birçok insan sağlıklı hisseder ve yıllarca virüsü hiç farkına varmadan taşıyabilir. Ne yazık ki HIV taşıyan hastaların sağlıklı gözüktükleri ve belirti vermedikleri için bu kadar bulaştırıcıdırlar.

Birçok insandan HIV virüsüne karşı antikor oluşumu ilk 3 ayda olur. HIV p24 antijeni ise ortalama 20. Günde tespit edilebilir düzeye ulaşır. Önerilen ilk testi 20-21. Günde yaptırmak ve 2. Testi de 3. Ayda yaptırmaktır. Bu zaman içerisinde ne kadar test yaptırırsanız yaptırın sonucunuz değişmeyecektir. Sadece önerilen tarihlerde test yaptırmanız yeterlidir. CDC nadiren karşımıza çıkabilen antikor oluşumu geciken bazı vakalar için 6. ayda da test yapılmasını önermektedir.

Hayır. Sizin HIV testiniz sadece sizin durumunuzu gösterir. Partnerinizin de ayrıca test yaptırması şarttır.