×

Bireysel Sonuç Sorgulama

×
Diğer Sonuçlarınız
Sonuç


Moleküler Alerji Testi

Moleküler Alerji Testi

Günümüzde yeni geliştirilen alerji testi olan Moleküler alerji testi ile artık alerjik hastalıkların teşhisi daha kapsamlı bir şekilde ortaya çıkarılmaktadır.  Bu testle nano teknoloji kullanılarak, çok az bir kan örneği ile 300’e yakın alerjen madde ve bu maddelerin alerjiye neden olan bileşenleri saptanmakta ve kişinin alerjik yapısı ortaya konmaktadır.

 Moleküler Alerji Testi ile Saptanabilen Alerjiler Nelerdir?

Moleküler alerji testi aşağıda belirtilen gruplarda çok kapsamlı bir alerji testi yapmak mümkündür. Bu gruplar:

  1. Polenler: Çim (12), ağaç (27) ve yabani ot (19) polenleri, toplam 58 alerjen.
  2. Akarlar: Ev tozu (11) ve ev depo (8) akarları, toplam 19 alerjen.
  3. Mikroorganizmalar: Maya (4) ve küf (9) mantarları, toplam 13 alerjen.
  4. Bitkisel Besinler: Bakliyat (15), tahıl (15), baharatlar (7), meyveler (20), sebzeler (10), kuruyemişler (22), tohumlar (7), toplam 96 alerjen
  5. Hayvansal Besinler: Süt (8), yumurta (7), balık (31), et (12), toplam 58 alerjen
  6. Böcekler, zehirler: Ateş karıncası (1), bal arısı (3), yaban arısı (6), hamam böceği (7), toplam 17 alerjen
  7. Hayvan Epitelleri: Evcil hayvanlar (18), çiftlik hayvanları (7), toplam 25 alerjen
  8. Lateks: Toplam 7 alerjen

 

Moleküler Alerji Testi Nedir?

Moleküler Alerji Testi kandan alerjiye neden olan besin, polen, ev tozu mite, arı gibi çeşitli alerjenlere karşı spesifik IgE miktarını ölçerek vücudumuzun hemen hemen tüm solunum yolu ve besin alerjilerini ve alerji seviyesini saptar. Moleküler alerji testi nano teknoloji temelinde yapılır ve kişinin alerjik durumunun neredeyse tam bir resmi elde edilir. Moleküler alerji testi ile Immunoglobulin E (IgE) aracılığı ile oluşan gerçek alerjileri saptayabilir, gıda alımından 6 saatten daha geç hatta 1-2 gün sonra başlayan şişkinlik, bulantı, karın ağrısı gibi belirtiler gösteren besin intoleransında bu testin sonuç vermeyeceği bilinmelidir.

Moleküler Alerji Testi Kimlere Yapılabilir?

Moleküler alerji testi alerji şüphesi olan herkese yapılabilir. Ama bazı durumlarda moleküler komponentlerin ortaya çıkarılması gerekir. Örneğin standart testlerde bazen bir kişiye ait çok fazla sayıda alerji pozitifliği ile karşılaşılır. Bunun nedeni, bu alerjenlerin ortak bir bileşen protein yapısı bulundurmaları ile çapraz reaksiyon göstermeleridir. Sözgelimi kazein (Bos d8) sütte bulunan bir proteindir ve kazeine karşı reaksiyon, süt ve süt ürünlerine karşı güçlü bir alerjiye işaret eder. Bununla beraber kazein sıklıkla bir katkı maddesi olarak salam, sosis gibi ürünler, mısır gevreği, protein barı ve kremada da kullanılır. Bu nedenle kazeine karşı duyarlılığın tespit edilmesi çok farklı gıdalara karşı oluşan alerjiyi açıklamamıza yardımcı olur. Moleküler alerji testi ile çapraz reaksiyonlar ekarte edilerek kazein gibi gerçek alerjen komponent ortaya çıkarılır ve alerji aşısının bileşene dayalı olarak yapılarak daha etkili sonuç alınması sağlanır.

Ayrıca gıda alerjeni komponentleri, ısıtılmaya ve sindirime karşı farklı stabilite gösterirler. Örneğin yumurta alerjisinde alerji oluşturan komponentlerin bazıları ısıya duyarlı iken bazıları pişirmeye karşı dirençlidir. Bu nedenle ısıya-duyarlı alerjenlere karşı duyarlılıklar pişmiş yumurtada oluşmazken, yalnızca çiğ veya hafif pişmiş yumurta tüketimiyle belirtiler ortaya çıkar. Moleküler alerji testi ile besin alerjisi olan çocuklarda besinlerin içindeki bileşenleri saptayarak fırınlanmaya duyarlı olup olmadığını anlamak mümkündür.

Bununla beraber:

Sonuç olarak Moleküler Alerji Testi

- Çok geniş kapsamlı bir nano teknoloji alerji testidir

– Çapraz reaksiyona neden olan maddeleri ortadan kaldırarak doğru bir alerji testi sağlamaktadır,

-Gerçek alerjileri ve çapraz reaksiyon yapan maddeleri saptayarak daha güçlü alerji aşısı yapılmasını sağlamaktadır,

-Alerjen bileşenlerini saptayarak hangi besinlere çapraz reaksiyon yapabileceği ve fırınlama ile alerjinin kaybolup kaybolmayacağı konusunda bize bilgi sağlar,

– Alerji aşısının hangi alerjik maddelerden oluşması gerektiğini saptadığı için alerji tanısı yanında tedavisi için de yol gösterir.

Çok az bir kan ile test yapılmaktadır. 300 adet alerji maddesi ve bileşene karşı alerji saptayan bu test Talatpaşa Laboratuvarlarında yapılabilmektedir.

 

Whatsapp iletişim hatları fiyat alma ve yerinde hizmet, hafta içi 08:00 / 20:00 hafta sonu 08:00 / 19:00 arası hizmet vermektedir.

© Talatpasatip.com. Tüm Hakları Saklıdır.