COVID-19 Hakkında S.S.S

COVID-19 Hakkında S.S.S

Henüz PCR testinin yerini tutacak bir test bulunmamaktadır.

Bununla beraber şüpheli temas var ise;

4-14. günler arasında: PCR

7-17. günler arasında: IgM Antikoru

10-20. günler arasında: IgG Antikoru baktırılabilir.

Yakın tarihte temas öyküsü yoksa Covid-19 geçirip geçirmediğinizi merak ediyorsanız IgG ve IgM baktırabilirsiniz.

 

PCR:

Üst solunum yolu salgılarından (burun sürüntüsü, boğaz sürüntüsü) çalışılmakta ve direkt olarak virüsün tespitine dayanmaktadır.

Virüse ait genetik materyali ortaya koyduğundan vücuttaki canlı virüs faaliyetinin en iyi göstergesidir.

Vücutta çok az sayıda virüs mevcut olsa bile tekniğindeki avantajdan dolayı var olan virüsü ve hastalığı gözden kaçırma riski en az düzeydedir.

Virüsün sayısını miktar olarak belirleme olanağı belirler. Bu sayede, virüsün vücuttaki sayısal seyri ve infeksiyonun yoğunluğu hakkında da fikir verir.

Virüs varlığını belirtiler (semptomlar) çıkmadan 2 gün öncesinden başlayarak 14. güne kadar saptar.

Antikor:

Virüs ile karşılaşan kişinin virüse karşı verdiği bağışıklık yanıtını ölçer. (IgA, IgM, IgG)

Virüse karşı bir savunma mekanizması olarak, virüs vücuda girdikten 10-15 gün sonra IgM, 15-30 gün sonra da IgG denilen antikorları oluşturmaktadır.

IgM antikorları geçicidir.

IgG antikorları ise daha uzun süreli ve kalıcıdır. Bağışıklığın bir göstergesidir.

Antikor tayininde ELISA tabanlı testler yapılmalı, rapid (hızlı, kart) testleri önermiyoruz. Bu testlerin güvenilirliği oldukça düşüktür. Yalancı negatif ve yalancı pozitiflik oranları yüksektir. ELISA yönteminin ise duyarlılığı %98 düzeyindedir.

Total Antikor da IgA, IgM, IgG’nin hepsine birden tip ayrımı yapmaksızın bakar. Ya da tek tek IgM ve IgG olarak bakılır

PCR ve Elisa ile bakılan IgG ve IgM antikor testleri güvenli. Ancak kart testlerin güvenilirliği az.

Total antikor veya IgG baktırarak. Covid-19 ile enfekte olduktan sonraki 2. haftadan 3. aya kadar saptanabilir. Bazılarında 6 aya kadar saptanabilen düzeyde IgG oluşabiliyor.

Hayır. Fakat oran vermek güç olsa da %90’dan fazlasının antikor oluşturduğunu söyleyebiliriz.

Kesin konuşmak için henüz erken. Ancak, büyük çoğunluğun Mart’tan itibaren, 7 aydan beri IgG antikor düzeyini korumakta olduğunu gözlüyoruz.

Taşıyıcı birisi ile birlikte yaşayan kişiler. Taşıyıcı biriyle doğrudan fiziki teması (örneğin sarılma, kucaklaşma, tokalaşma vb) olmuş kişiler. Taşıyıcı birinin salgılarıyla korunmasız ve doğrudan teması olmuş kişiler (örneğin üzerlerine doğru öksürme veya kullanılmış mendile dokunmaları neticesiyle vb)  “Yüz yüze” 1 metre mesafe içerisinde 15 dakikadan uzun bir süre yakın teması olmuş kişiler (örneğin aynı araç içerisinde seyahat, kapalı mekan toplantıları, kişi ile sohbet amaçlı) Covid-19 taşıyıcısı bir hastanın bakımını yaparken önerilen koruyucu ekipmanı doğru kullanmayı ihmal etmiş olan sağlık görevlileri.
Yakın temas sayılmanız için yeni koronavirüsüne yakalanan birisiyle, belirtilerinin başlangıcından 48 saat öncesinden ve belirtilerin sona ermesinden 48 saat sonrasında temasınız olması lazım. Şahsın belirtileri yoksa ve testi pozitif çıkarsa, onunla testten 48 saat öncesinde ve testten 7 gün sonrasına kadar birlikte vakit geçirmiş olmanız lazım. Taşıyıcı kişi ile son temasınız 14 gün önce olduysa ve belirtileriniz yoksa, bu durumda siz taşıyıcı değilsiniz ve özel bir tedbir almanıza gerek yok.

Haberini aldığınızda en kısa zamanda test edilmeniz gerekir, belirtileriniz olmasa dahi. Yakın temas olarak test edilmedikçe taşıyıcı olmadığınızı bilemezsiniz. Bu nedenle test sonucunu alana kadar bir taşıyıcı gibi tedbir almanız gerekir.

Evet alıyoruz. Randevu için 05531735303 numaralı kurumsal hattımız ile iletişime geçebilirsiniz.

14.30’a kadar alınan numunelerin sonucunu aynı gün alabilirsiniz.

Evet, ekibimiz hem sürüntü alımı konusunda hem de PCR testinin çalışılması konusunda özel eğitim almıştır.