A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z 0-9
Test Adı

BETA GLOBİN GENİ MUTASYONLARI

Açıklama

Talasemi kalıtsal bir kan hastalığıdır. Ülkemizde beta talasemi taşıyıcılarının ülke çapında sıklığı %2-3’tür. Akdeniz, Ege ve Trakya bölgelerinde bu sıklık artar. Kıbrıs’ta talasemi taşıyıcılığı %15 civarındadır. Bu hastalıkda kan hücreleri içindeki hemoglobin molekülü hatalı olduğu için oksijeni dokulara taşıyamaz. Hemoglobinin yapısında bulunan beta globin yapımının az ya da bozuk olması sonucu beta talasemi gelişir ve organlarda oksijenin azalması sonucu solukluk, halsizlik, çabuk yorulma, çarpıntı, gelişme geriliği gibi şikayetler gelişir. Hemoglobin molekülünün yapısında yer alan beta globin zincirlerinin sentezinden sorumlu olan beta gen kümesi 11. kromozom üzerinde bulunmaktadır. Çok farklı mutasyonları tanımlanmıştır. Laboratuvarımızda beta talasemi tanısı için uygulanan strip test ile mutasyon saptanamazsa dizi analizi ile mutasyon tanımlanmaktadır.

Sinonim

Talasemi, akdeniz anemisi

Çalışma Zamanı

Her gün

Sonuç Verme Süresi

21 gün sonra

Numune Türü

EDTA’lı tam kan

Numune Kabı

Mor kapaklı tüp

Numune Alım ve Taşıma

-

Hastanın Hazırlanması

-

Biolojik Referans

-

Çalışma Yöntemi

DNA dizi analizi

Kullanımı

Talasemi kalıtsal bir kan hastalığıdır. Ülkemizde beta talasemi taşıyıcılarının ülke çapında sıklığı %2-3'tür. Akdeniz, Ege ve Trakya bölgelerinde bu sıklık artar. Kıbrıs'ta talasemi taşıyıcılığı %15 civarındadır.

Num Kap Etmeme Ned

-

Lab Kodu

-

TALATPAŞA TIP LABORATUVARLAR GRUBU

Whatsapp iletişim hatları fiyat alma ve yerinde hizmet, hafta içi 08:00 / 20:00 hafta sonu 08:00 / 19:00 arası hizmet vermektedir.

info@talatpasatip.com

0 (850) 259 88 75

Whatsapp İletişim Hattı:
0 (555) 473 90 01

Evde & İşyerinde Numune Alma Hattı:
0 (553) 173 53 03

Takip Et

© Talatpasatip.com. Tüm Hakları Saklıdır.