A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z 0-9
Test Adı

ANTİDİÜRETİK HORMON

Açıklama

Diabetes insipitus, Psikojenik su intoksikasyonu, Uygunsuz ADH salınımı sendromu tanısında kullanılır. ADH (Vasopressin)'in görevi, böbreklerden su geri emilimini arttırmaktır. Bu şekilde vücuttaki su tutulumunu düzenler. Vücut susuz kaldığında (dehidratasyon) ADH salgılanır ve böbreklerin suyu tutması sağlanır. Böylece hacmi düşük, yoğunluğu yüksek bir idrar oluşturulur. Orta dereceli bir vazokonstriksiyona sebep olarak kan basıncını da artırır.

Sinonim

ADH ; Vazopressin; Arginin vazopressin hormon; AVP

Çalışma Zamanı

Salı

Sonuç Verme Süresi

2 gün sonra saat 18.00

Numune Türü

plazma

Numune Kabı

Mor kapaklı tüp

Numune Alım ve Taşıma

Numune alındıktan sonra trombositten fakir plazma hazırlanmak için, plazma hemoliz edilmeden soğuk ortamda hemen ayrılmalıdır. İlk santrifüj sonrasında plazma temiz bir tüpe ayrılırken hücrelere yaklaşmamaya dikkat edilmelidir.

Hastanın Hazırlanması

Hasta 6 saatlik açlık ve susuzluk halinde olmalı.Plazma ADH düzeyini etkileyen birçok faktör vardır. Ayakta durmak, ağrı, stres, egzersiz, plazma ozmolalitesinin artması ve kan volümü veya arteriyel basıncın azalması ve geceleri ADH salınımı artarken, is

Biolojik Referans

-

Çalışma Yöntemi

RIA

Kullanımı

Ektopik ADH salgılayan tümörler, akut intermittant porfiria, Guillain-Barre sendromu, beyin tümörleri, vasküler ve enfeksiyoz beyin hastalıkları, pnömoni, pulmoner tüberküloz, tüberküloz menenjit ve nefrojenik diabetes insipitusda plazma ADH düzeyi artark

Num Kap Etmeme Ned

Aşırı hemoliz, lipemi, ikter ve numunenin tam kan olarak gönderilmesi

Lab Kodu

-

TALATPAŞA TIP LABORATUVARLAR GRUBU

Whatsapp iletişim hatları fiyat alma ve yerinde hizmet, hafta içi 08:00 / 20:00 hafta sonu 08:00 / 19:00 arası hizmet vermektedir.

info@talatpasatip.com

0 (850) 259 88 75

Whatsapp İletişim Hattı:
0 (555) 473 90 01

Evde & İşyerinde Numune Alma Hattı:
0 (553) 173 53 03

Takip Et

© Talatpasatip.com. Tüm Hakları Saklıdır.