A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z 0-9
Test Adı

17-KETOSTEROİDLER

Açıklama

Erkeklerde androjenik adrenal ve testiküler, kadınlarda ise androjenik adrenal hormon sentezinin değerlendirilmesinde kullanılır. Test böbrek üstü bezlerinden salınan 17 keto steroidleri ölçer ve böbrek üstü bezlerinin çalışması değerlendirilir. 17 keto steroidler birkaç hormondan oluşur: bunlar dehidroepiandrosteron (DHEA), androstenedion, ethiocholanolon ve androsteron dur. Bu hormonlardan her hangi birtanesinin fazlalığı idrarda 17-KS artışına yol açar. Erkeklerde 17-Ketosteroid hormonların üçte ikisi böbrek üstü bezlerinden, diğerleri testislerden salınır. Kadınlarda ise 17-ketosteroidlerin tamamı böbrek üstü bezlerinden salgılanır. Bu nedenle her iki cinstede 17 – ketosteroid miktarı adrenal androjen homonları yansıtır. Beraberinde kreatinin miktarınında bilinmesi gereklidir. Test için idrarın borik asit, asetik asit yada hidroklorik asit içeren bir kaba 24 saat boyunca toplanması gerekir.

Sinonim

17-KS

Çalışma Zamanı

Pazartesi

Sonuç Verme Süresi

İki gün sonra saat 18.00

Numune Türü

24 saatlik idrar

Numune Kabı

Asetik asit üzerine toplanmalıdır. 6N HCl ve borik asit üzerine toplanan idrarlarda kabul edilir

Numune Alım ve Taşıma

24 saatlik idrar miktarı belirtilmelidir

Hastanın Hazırlanması

-

Biolojik Referans

Raporda belirtilmektedir.

Çalışma Yöntemi

Kromatografik, spektrofotometrik

Kullanımı

Erkeklerde androjenik adrenal ve testiküler, kadınlarda ise androjenik adrenal hormon sentezinin değerlendirilmesinde kullanılır. Bununla beraber adrenal androjen üretiminin değerlendirilmesinde kanda DHEA-S ölçümü daha değerlidir. Testiküler tümörler, lu

Num Kap Etmeme Ned

-

Lab Kodu

-

TALATPAŞA TIP LABORATUVARLAR GRUBU

Whatsapp iletişim hatları fiyat alma ve yerinde hizmet, hafta içi 08:00 / 20:00 hafta sonu 08:00 / 19:00 arası hizmet vermektedir.

info@talatpasatip.com

0 (850) 259 88 75

Whatsapp İletişim Hattı:
0 (555) 473 90 01

Evde & İşyerinde Numune Alma Hattı:
0 (553) 173 53 03

Takip Et

© Talatpasatip.com. Tüm Hakları Saklıdır.