HIV TESTİ

Kimler test yaptırmalı ?

 Seksüel olarak aktif her insan test yaptırmalıdır. Tek eşli bile olsanız partnerinizin tek eşli olduğundan emin değilseniz mutlaka test yaptırınız. HIV bulaş riski olan durumlar aşağıda sıralanmıştır. • İğne veya şırıngaların ortak kullanımı • Vajinal, anal veya oral cinsel ilişki (HIV taşıyıp taşımadığını bilmediğiniz herhangi biri ile) • Hepatit, Tuberküloz veya Cinsel yolla bulaşan herhangi bir hastalığın tanısı konmuş ise • Kan transfüzyonu yapılmış ise;

HIV testi nedir kaç tip HIV testi vardır?

HIV tarama ve tanısında öncelikle yapılması gereken test HIV ½ Ag/ab testidir. Bu test farklı firmalar tarafından farklı isimlerle adlandırılırlar ancak temelde hepsi p24 antijen ve antikora beraber bakan testlerdir. Testler rapor edilirken tek bir sonuç olarak rapor edilir. P24 antijenini tek başına rapor eden VİDAS DUO testidir. Bu testte de HIV antijen ve antikor beraber bakılır ama ayrı ayrı rapor edilir.

HIV RNA veya HIV westernblot testi yaptırmalı mıyım?

HIV RNA ve HIV Antikor Westernblot testleri tarama ve tanı testleri olmayıp, sadece pozitif olan hastaların teyidinde ve hastalığın takibinde kullanılan testlerdir. Bu nedenle adı geçen bu testleri tarama amacı ile yaptırmak doğru değildir. Bu testler HIV Ag/Ab testinde önce pozitifleşmezler ve hatta HIV Ag/Ab testi pozitifken negatif kalabilirler.

Test yaptırmadan Hasta olup olmadığımı anlayamaz mıyım?

Hayır. Bunun tek yolu test yaptırmaktır. HIV bulaşı olduysa birkaç hafta içinde grip benzeri semptomlar olur ama birçok insan sağlıklı hisseder ve yıllarca virüsü hiç farkına varmadan taşıyabilir. Ne yazık ki HIV taşıyan hastaların sağlıklı gözüktükleri ve belirti vermedikleri için bu kadar bulaştırıcıdırlar.

Ne zaman Test Yaptırmalıyım?

Birçok insandan HIV virüsüne karşı antikor oluşumu ilk 3 ayda olur. HIV p24 antijeni ise ortalama 20. Günde tespit edilebilir düzeye ulaşır. Önerilen ilk testi 20-21. Günde yaptırmak ve 2. Testi de 3. Ayda yaptırmaktır. Bu zaman içerisinde ne kadar test yaptırırsanız yaptırın sonucunuz değişmeyecektir. Sadece önerilen tarihlerde test yaptırmanız yeterlidir. CDC nadiren karşımıza çıkabilen antikor oluşumu geciken bazı vakalar için 6. ayda da test yapılmasını önermektedir.

Eğer Ben negatif çıktıysam partnerim de negatif midir?

Hayır. Sizin HIV testiniz sadece sizin durumunuzu gösterir. Partnerinizin de ayrıca test yaptırması şarttır.