Gıda İntoleransı Nedir?

Günlük hayatta tüketilen ve sağlıklı olduğu düşünülen pek çok besinin vücutta olumsuz etkiler yaratabilir. Örneğin süt, ıspanak, brokoli gibi sağlıklı olduğunu düşündüğümüz birçok gıda maddesi vücudumuz bağışıklık sistemi tarafından bir yabancı olarak algılanıp bu gıdalara karşı çeşitli reaksiyonlar oluşturabilir. Bu olumsuz etkilere gıda intoleransı denir. Gıda İntoleransına IgG antikorları aracılık eder. Reaksiyon yemek yendikten sonra 8 saatten 72 saate kadar gecikebilir. Yani, Çarşamba günü dokunan bir şey yendiğinde etkisi ancak cuma günü gastrointestinal (sindirim sistemindeki) şikayetler şeklinde kendini gösterebilir. Sıklıkla yetişkin yaş grubunda görülmektedir. Kadınlarda erkeklere oranla 2 kat sık görülmektedir. Gıda duyarlılığının önemli sendromu kronik enflamasyon ( iltihaplanma) olarak gözükmektedir.

Gıda İntoleransının Belirtileri

Belirtileri kişiden kişiye değişkenlik gösterebilir. Kilo alma yada tüm laboratuvar testleri normal olmasına ve diyet yapmaya rağmen kilo verememe, karın ağrısı, akne, şişkinlik, kabızlık, kronik yorgunluk, depresyon, ishal, baş dönmesi, egzema, bitkinlik, irritable barsak sendromu (IBS), kaşıntı, ödem, hiperaktivite, iştah kaybının yanı sıra migren, mide bulantısı, solunum sıkıntısı, huzursuz bacak sendromu, mide krampları başlıca belirtiler arasındadır.

 

Gıda İntoleransının Tedavisi

Bireyin hangi besinlere karşı duyarlı olduğu tespit edildikten sonra tedavi için bu besinlerin kişinin diyetinden çıkarılması önerilir.  Bu besinler diyetten çıkarılırken de mutlaka bu gıdaların yerini tutabilecek uygun, alternatif gıdaların diyete eklenmesi gerekmektedir. Gıda duyarlılığı testi sayesinde duyarlı olunan besinler tek tek tespit edilerek kişilere özgü diyetler hazırlanmakta ve daha kaliteli ve sağlıklı bir yaşam hedeflenmektedir.