Diva dergisi / Talatpaşa Tıp Laboratuvarı

TALATPAŞA TIP LABORATUVARI HIZLI, DOĞRU VE GÜVENİLİR SONUÇ ÜRETİR

22 yıllık geçmişiyle İzmir’in sağlık alanında önemli bir kurumu olan Talatpaşa Tıp Laboratuvarı’nın başarılı ortakları Serdar Seven ve Özlem Günay, bu hafta Diva’nın konuğu oldular.

Sizi de yakından tanımak isteriz. Bize kendinizden, eğitiminizden ve çalışmalarınızdan bahseder misiniz? Özlem Günay: 1979 İzmir do- ğumluyum. Evli 2 çocuk annesiyim. Celal Bayar Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden mezun olduktan sonra biyokimya ihtisasımı da Celal Bayar Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde tamamladım. Devlet hastanesi ve özel kurumlarda 10 yıl uzman olarak hizmet verdikten sonra 2016 yılından beri Dr. Serdar Bey ile TALATPAŞA TIP LABORATUVARI’nı yönetmekteyiz. Serdar Seven: 1976 İzmir doğumluyum. Evli 2 çocuk babasıyım. Ege Üniversitesi tıp fakültesinden mezun olduktan sonra biyokimya ihtisasımı Celal Bayar üniversitesi tıp fakültesinde tamamladım. Turgutlu Egeumut Hastanesi kurucusu ve ortağıyım. Ayrıca, 2016 yılından itibaren Dr. Özlem Hanım ile TALATPAŞA TIP LABORATUVARI’nı yönetmekteyiz.

Talatpaşa Tıp Laboratuvarı’nın hikayesini sizden dinleyelim… Serüveniniz nasıl başladı? Ö.Günay: Serdar Bey ile arkadaşlığımız ve dostluğumuz 2002 yıllarında Celal Bayar Üniversitesi Tıp Fakültesi Biyokimya ve Klinik Biyokimya Anabilim Dalı’ndaki ihtisas yıllarına dayanır. İhtisasın bitmesi ile farklı kurumlarda çalışmalarımızı yürütüp deneyim ve donanımlarımızın artmasından sonra 2015 yılının sonunda Serdar Bey’in İzmir’de bir laboratuvar açma düşüncesi ile tekrar kesişmiştir. 1996 yılında İzmir’in Alsancak semtinde Talatpaşa Bulvarı’nda kurulmuş olan Talatpaşa Tıp Laboratuvarı’nı 2016 yılında devir almamızla serüvenimiz başlamış oldu.

Açıldığı günden bu yana Talatpa- şa Tıp Laboratuvarı nasıl bir yol aldı? Talatpaşa Tıp Laboratuvarı’nı devraldıktan sonra tıbbi cihaz donanımlarımızı, teknik ve destek personel kadromuzu güçlendirdik. Serdar Seven - Özlem Günay Değişen teknolojiyi ve bilimsel gelişmeleri yakından takip ederek kendini sürekli geliştiren, tıbbi etik ilkeler doğrultusunda hasta haklarına saygı duyan, gizlilik anlayı- şından ödün vermeden hareket eden, güler yüzlü uzman personelimizle uygun metot ve cihazlar aracılığıyla hızlı, doğru ve güvenilir sonuç üreten tanı merkezi olmayı ilke edindik. 2016 yılının aralık ayında İzmir Alsancak Atatürk Kapalı Spor Salonu karşısına açtığımız ikinci şubemiz ile büyümeye ve kaliteli hizmet anlayışını yaymaya devam ettik. 2018 nisan ayından itibaren İzmir Karşıyaka Mavişehir’de 3. şubemizle değerli hastalarımıza hizmet vermeyi planlıyoruz.

Talatpaşa Tıp Laboratuvarı’nda hangi testler yapılıyor? Laboratuvarımızda Hormon, Biyokimya, Seroloji, Mikrobiyoloji, Real Time PCR testleri, Alerji testleri, Gıda duyarlılığı testleri ve Fetal DNA testleri laboratuvarımızda uygulanan testlerden bazılarıdır.

Test yaptırmadan önce nelere dikkat edilmeli? Tetkik öncesi yapılacak ön hazırlık hem tetkik sonuçlarını doğruluğunu etkileyecek hem de tetkik tekrarı gibi sorunları ortadan kaldıracaktır. Genel olarak analiz öncesi 10-12 saatlik açlık gerekmektedir. 16 saatten uzun süren açlık test sonuçlarını olumsuz etkilemektedir. Numune alınmadan 24 saat içerisinde alkol almamaya özen gösterilmelidir. Ağır egzersizin test sonuçlarınızı etkileyeceği dikkate alınmalı ve son 24 saat içerisinde ağır egzersizden kaçınılmalıdır. Düzenli ilaç kullanımınız var ise (Tansiyon ilacı gibi) laboratuarımıza gelmeden her gün almanız gereken zamanda bir miktar su ile alabilirler. Hastalarımıza analiz öncesinde ve sonrasında tıbbi destek vermekteyiz. Analiz öncesi her zaman bizi arayıp ön bilgi alabilirler.

Talatpaşa Tıp Laboratuvarı kimlere hizmet veriyor, nasıl çalışıyor? Kurumsal olarak 200’e yakın muayenehaneye hizmet vermekteyiz. Çalıştığımız muayenehane hekimlerinin büyük bir çoğunluğunu Kadın Hastalıkları ve Do- ğum Hekimleri, Tüp Bebek Merkezleri, Dermatoloji Uzmanları, İç Hastalıkları Uzmanları ve Çocuk Hastalıkları Uzmanları oluşturmaktadır. Doktorlarının istemiş olduğu testler ile bize başvuran yada laboratuvarımızdaki doktorlarımıza danışarak test yaptırmak için bize başvuran hastalarımız, uzman personellerimiz tarafından karşılanmakta işlemleri hızlı, güvenilir ve hijyenik koşullarda tamamlanmaktadır. Bebek ve çocuk dostu bir laboratuvar olmayı kendine ilke edinmiş olan Talatpaşa Tıp Laboratuvarı bebek ve çocuk kan almada özel eğitimli uzman kadrosuyla ailelerin yanında yer almaktadır. Ayrıca yoğun iş temposundan, günlük hayattaki işlerden ya da çeşitli sağlık sebeplerinden dolayı laboratuvara numune vermeye gelemeyen hastalara, haftanın 6 (altı) günü evde veya iş yerinde kan alma hizmeti sunmaktadır.

Bünyenizde çalışan ekip üyeleri kimlerden oluşuyor? 3 Biyokimya uzman doktor, 3 Mikrobiyoloji uzman doktor, 7 teknisyen, 5 sekreter, 1 muhasebe, 1 insan kaynakları, 3 temizlik personeli ve 3 motorlu kuryemiz ile hizmet veriyoruz. Testlerin sonuçları en az kendileri kadar önemli. Test sonuçlarına ne zaman, nasıl ulaşılabiliyor? Hastalarımız test sonuçlarına rutin testlerde 2 saat sonra, özellikli testlere belirtilen süre sonunda internet sitemizden, verdiğimiz barkod ile ulaşabilmektedirler. İstedikleri zaman laboratuvarımızdan sonuçlarını yazılı halde de alabilmektedirler. Bunun yanı sıra test sonuçları, istenildiği takdirde mail olarak kişiye iletilmektedir.

En çok hangi testler için başvuruda bulunuluyor? Laboratuvarımıza en çok hormon, rutin biyokimya, hematoloji, alerji testlerini yaptırmak üzere başvuruda bulunuluyor. Yeni açılacak şubeleriniz hakkında neler söylersiniz? Karşıyaka bölgesine hasta odaklı hızlı ve doğru sonuç üreten laboratuvar hizmetini taşımayı amaçlıyoruz. Hastalarımıza hijyenik, şık, temiz bir ortamda ve donanımlı personollerimiz ile hizmet vermeyi hedefledik.

Yılda en az bir kez genel sağlık testi yaptırmak önemli… Bu konuda okuyucularımız için bilgi verir misiniz? Düzenli sağlık taraması hastalıkların erken tanısında önem taşımaktadır. Herkeze yılda bir kez sağlık taraması yaptırmalarını öneriyoruz. Laboratuvarımızda oluşturduğumuz test panelleri ile bize başvuran kişilere hizmet vermekteyiz.