A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z 0-9
Test Adı

ANTİ-HCV

Açıklama

Karaciğer dokusunun iltihaplanmasına sebep olan Hepatit C, virüs kaynaklı bir enfeksiyondur. Karaciğere ağır hasar veren ve siroz gelişimine neden olan Hepatit C virüsünün bulaşması, kan yoluyla gerçekleşir. Uyuşturucu kullanımı ya da sterilize edilmemiş dövme cihazlarında birden fazla kez kullanılan iğneler, hastalığın bulaşmasında esas etken olarak görülür. Enfekte olmuş anne adayından bebeğine de geçebilen hastalık, nadir olarak cinsel yolla da bulaşabilir. Tükürük, idrar ve kan haricindeki diğer vücut sıvılarının teması ile bulaşması da çok ender olarak görülür. Bunun sebebi, Hepatit C virüsünün yalnızca kanda bulunmasıdır. Ancak herhangi bir sebepten dolayı vücut sıvılarına kan karışması durumunda hastalık bulaşabilir. Aynı zamanda âdet kanında da bulunan virüs, bu kan ile temas sırasında bulaşabilir. Ayrıca kişisel bakım ürünlerinden diş fırçası ve tıraş bıçağı, küpe, kuaförlerde kullanılan ve sterilize edilmemiş manikür ve pedikür aletleri de kan ile temas edebileceğinden, hastalığın taşınmasında rol oynayabilir. Günümüzde kan nakli için alınan kanlar pek çok hastalığın yanı sıra Hepatit C virüsüne karşı da test edildiğinden, bu yolla virüsün bulaşma ihtimali oldukça zayıftır. Başta kan bağışçılarından alınan kan olmak üzere, Hepatit C şüphesi duyulan kişilere yapılan test ise Anti HCV testi olarak adlandırılır. Anti HCV aynı zamanda kişinin vücudunda Hepatit C virüsüne karşı geliştirdiği antikorlara verilen isimdir. Anti HCV negatif ya da pozitif olmasının ne anlama geldiğini açıklamadan önce Anti HCV nedir bunu iyi anlamak gerekir.

Sinonim

Hepatit C antikoru

Çalışma Zamanı

Her gün

Sonuç Verme Süresi

4 saat

Numune Türü

Serum

Numune Kabı

Jelli tüp

Numune Alım ve Taşıma

-

Hastanın Hazırlanması

-

Biolojik Referans

Negatif

Çalışma Yöntemi

ECLIA

Kullanımı

HCV enfeksiyonunun tanısında kullanılır. Anti HCV bağışıklık göstergesi değildir. HCV pozitifl iğinde sonucun teyit edilebilmesi ve hastalığın prognozunu belirlemek için RIBA ve/veya HCV RNA testlerinden yararlanmak gerekebilir.

Num Kap Etmeme Ned

Aşırı hemoliz ve lipemi

Lab Kodu

-

TALATPAŞA TIP LABORATUVARLAR GRUBU

Whatsapp iletişim hatları fiyat alma ve yerinde hizmet, hafta içi 08:00 / 20:00 hafta sonu 08:00 / 19:00 arası hizmet vermektedir.

info@talatpasatip.com

0 (850) 259 88 75

Whatsapp İletişim Hattı:
0 (555) 473 90 01

Evde & İşyerinde Numune Alma Hattı:
0 (553) 173 53 03

Takip Et

© Talatpasatip.com. Tüm Hakları Saklıdır.